Agilni razvoj MSP i preduzetnika

28/03/2019

Privredna komora Crne Gore je 28. marta 2019, u saradnji sa kompanijom Agile Humans, organizovala predavanje na temu „Agilni razvoj malih, srednjih preduzeća i preduzetnika“.

- Agilni način upravljanja uveliko zamjenjuje tradicionalni način vođenja firmi. Vodeće kompanije u svijetu i regionu su, uz određene promjene i uvođenje agilnih metoda, uspjele da podignu produktivnost te zadovoljstvo zaposlenih i klijenata – rekla je predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore Ksenija Đukanović.

Kompanija Agile Humans specijalizovana je za edukaciju i sertifikaciju agilnih stručnjaka i pomoć kompanijama u procesu agilne transformacije. Predavačica Jasmina Nikolić jedna je od 10 sertifikovanih agilnih profesionalaca u Srbiji. Ona predaje Agilni organizacioni razvoj i kulturu na Univerzitet La Salle u Barseloni. Čest je gost na konferencijama, autor velikog broja članaka u medijima i trener agilnih stručnjaka za potrebe tržišta našeg regiona.

- Agilni menadžment je u potpunosti nov način upravljanja projektima i razvoja proizvoda. On predstavlja trend koji prati savremene tehnologije i nužan je, jer su promjene na tržištu veoma brze i mora se raditi drugačije da bi se na njih odgovorilo – rekla je Nikolić.

Prema njenim riječima, sve je danas usmjereno na inovaciju i smanjenje rizika ulaganja u novi, smjeli proizvod. Inovacije su sve češće, sve ih je više, a potrebe klijenata raznovrsnije.

-  Agilni način je pravi za poslovanje u takvim uslovima. Nastao je krajem prošlog vijeka, najprije u automobilskoj industriji, prenio se u softversku, a potom u finansije, zdravstvo, obrazovanje, saobraćaj, doslovno sve oblasti – rekla je ona, dodajući da su svi veliki tehnološki giganti su agilni.

Potencirala je da je agilni menadžment nastao iz potrebe ljudi koji su shvatili šta će se dogoditi ako ne budu promijenili način rada i udružili snage da djeluju brzo.

- To više ne može da bude klasičan menadžment u kojem jedna osoba kaže drugoj šta da radi, jer se tako gubi vrijeme, nego se ljudi moraju brzo dogovarati kako će da rade timski– objasnila je Nikolić.

U regionu je, smatra ona, po pitanju implementacije agilnog razvoja različita situacija od zemlje od zemlje, ali su kompanije daleko od nivoa najrazvijenijih.

Primjena agilnog razvoja ne zavisi toliko od okruženja, koliko od liderskog organizacionog potencijala u kompaniji, odnosno od ljudi koji je vode i u stanju su da razumiju ulogu u savremenom dobu. Srbija i Hrvatska su malo iskoračile po ovom pitanju. Srbija ima najviše sertifikovanih profesionalaca koji se time bave, Hrvatska je odmah iza, a Makedonija i Crna Gora su slabije pozicionirane po ovom pitanju, navodi predavačica.

-  Ima agilnih kompanija u Crnoj Gori, postoji implementacija u softverskoj industriji. Budi se svijest kod ljudi da je potrebna ovakva promjena. Ja sam u Hrvatskoj i Srbiji kreirala agilnu zajednicu i imam namjeru da to uradim i u Crnoj Gori – najavila je ona.

Poručila je crnogoskim kompanijama da ulažu u agilni razvoj.

- Neophodno je da se lideri crnogorskih preduzeća upute u agilni razvoj i prate kolege iz tehnološki visoko razvijenih zemalja koji shvataju da sami moraju proći kroz ovaj proces da bi mogli da agilizuju kompaniju, jer je to je siguran put do uspjeha – zaključila je ona, uz poruku da lideri treba da slušaju one koji razvijaju proizvode, jer niko poput njih ne poznaje kompleksnost sistema proizvodnje.

Učesnici seminara imali su priliku da čuju o agilnom razvoju u preduzetništvu, glavnim benefitima agilizacije, kao i primjere iz susjedstva, odnosno koje su to kompanije u okruženju koje rade po agilnim principima i zašto se nadogradnja znanja i sertifikacija stručnjaka u ovoj oblasti vrši isključivo u neformalnom obrazovanju, skoro svuda u svijetu.