Javni poziv za učešće u projektu Unapređenje regionalne saradnje kroz kreiranje zajedničkih turističkih proizvoda Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore

11/03/2019

Turizam predstavlja jednu od najvažnijih grana crnogorske privrede, posebno kada su razvojni potencijali u pitanju i lakše od ostalih grana, stvara dodatne mogućnosti za povećanje zaposlenosti, rast BDP i snažno utiče na srodne privredne djelatnosti. Iako su zemlje regije u značajnoj mjeri otvorile svoja tržišta, primarno radi procesa pristupanja EU, još uvijek postoji veliko područje neiskorištenih mogućnosti za razvoj, posebno u pogledu novih partnerstva, projekata i proizvoda u turističkom sektoru koji se suočava sa konstantnim izazovima da bude inovativan i da unapređuje svoju konkurentnost. Regionalnim udruživanjem stvara se mogućnost formiranja zajedničkog turističkog proizvoda sa ciljem unapređenja saradnje, veće prepoznatljivosti Regiona, produženja turističke sezone i poboljšanja plasmana turistickih programa na trećim tržištima.

S obzirom da regionalno povezivanje u turizmu predstavlja budućnost razvoja i konkurentnosti ove privredne grane, privredne komore Srbije i Crne Gore, na inicijativu Ambasade Crne Gore u Beogradu, a u saradnji sa Turističkom organizacijom Srbije i Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore, kreirale su i tokom 2017. i 2018.godine ispromovisale na sajmovima turizma u Beogradu i Beču, zajedničku turističku ponudu “Wild Soul of Europe“ (https://ec.europa.eu/epale/en/resource-centre/content/wild-soul-europe), koja je utemeljena  na  zajedničkoj prirodnoj i kulturnoj baštini. Sedam programa koji su objavljeni u brošuri, kreiranoj od strane  radnih timova privrednih komora (Wild Serbia, Panacomp, Explorer i Adria d.m.c.), obuhvatili su široki spektar turističke ponude sa posebnim akcentom na avanturistički turizam.

Uzimajuću u obzir potrebu regije za povezivanjem iz oblasti turizma kao i zajedničkim predstavljanjem na udaljenim tržištima, privredne komore Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore u narednom periodu će inicirati kreiranje zajedničkog turističkog proizvoda, sačinjenog od najboljih ponuda naših zemalja, koji će obogatiti turističku ponudu, vodeći pri tom računa o našim posebnostima, specifičnostima i različitostima, u stvari biti jedinstveni u različitosti. Planirani zajedničkih turistički proizvod Srbije, Bosne I Hercegovine i Crne Gore biće djelimično realizovan iz EU fondova, a rezultiraće brošurama na više jezika koje će se upotrijebiti u promotivne svrhe.

Pozivamo sve zainteresovane turističke agencije, koje žele da budu dio radnog tima i učestvuju u izradi zajedničkog turističkog proizvoda  Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, da se do ponedjeljka 18.03.2019.godine, prijave na kontakte stručne službe Udruženja za turizam Privredne komore Crne Gore: smarkovic@pkcg.org i afilipovic@pkcg.org