Okrugli sto - Korupcija nije opcija

02/07/2013
Okrugli sto - Korupcija nije opcija

Prepoznajući značaj privatnog sektora u efikasnom antikoruptivnom djelovanju, Uprava carina u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore organizuje Okrugli sto „Korupcija nije opcija”, u ponedeljak 08. jula 2013. godine u velikoj sali Privredne komore, sa početkom u 10:00 časova.

Cilj je podizanje svijesti i podsticanje privatnog sektora da prijave sve uočene nepravilnosti u postupanjima carinskih službenika. Uprava carina će prezentovati proaktivni pristup u borbi protiv ove pojave, te s tim u vezi uspostavljeni sistem mehanizama za prijavu. Takođe, biće prezentovani standardi integriteta, etike i antikoruptivnih mehanizama u Upravi carina, kao i praktična iskustva primjene Kodeksa profesionalne etike.

Kao potvrda visokog nivoa profesionalne odgovornosti i nulte tolerancije prema korupciji, Uprava carina od 1. jula 2013. godine otpočela je javnu kampanju pod nazivom „Korupcija nije opcija” u cilju aktivnijeg učešća građana u borbi protiv korupcije i ohrabrivanja da prijavljuju sumnje u postojanje ove pojave.

U okviru kampanje izrađeni su flajeri i planirana je njihova distribucija širom Crne Gore, na svim graničnim prelazima, a dogovorena je i insertacija sa dnevnom novinom „Pobjeda”', zatim postavljanje on-line obrasca za prijavu korupcije na sajtu Uprave carina/eUprave, kao i na sajtu www.budiodgovoran.me

Program:

09:45 - 10:00 Registracija učesnika
10:00 - 10:20 Uvodna izlaganja: Velimir Mijušković, predsjednik Privredne komore Crne Gore i Vladan Joković, direktor Uprave carina
10:20 - 10:40 Radivoje Pejović, predsjednik Etičkog odbora Uprave carina - Standardi integriteta, etike i antikoruptivnih  aktivnosti u Upravi carina
10:40 - 11:00 Siniša Bjeković, član Etičkog odbora, predstavnik NVO sektora - Praktična iskustva primjene kodeksa profesionalne etike
11:00 - 11:15 Branko Pavićević, povjerenik za etiku - Primjeri dobre prakse
11:15 - 11:30 Danilo Minić, predstavnik Uprave carina - Prezentacija mehanizama za prijavu korupcije
11:30 - 12:00 Diskusija/Zaključci