Uspjeh lokalnog ekonomskog razvoja Pulja regiona u Italiji

13/06/2014

Projekat „Jačanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori kroz razvoj klastera“ koji realizuje Ministarstvo ekonomije, Organizacija Ujedinjenih Nacija za Industrijski Razvoj (UNIDO) i program Ujedinjenih Nacija za Razvoj (UNDP), a finansira EU, u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, organizuje okrugli sto »Uspjeh lokalnog ekonomskog razvoja Pulja regiona u Italiji” koji će se odražati 17. juna 2014.godine sa početkom u 9:30h, u prostorijama Komore.

Cilj organizovanja okruglog stola je upoznavanje predstavnika nadležnih institucija i privrede sa najboljim praksama u povezivanju klastera turizma i poljoprivrede koje su doprinijele značajnom ekonomskom razvoju regiona Pulja u Italiji.

DNEVNI RED

09:30 – 09:45 Uvodne riječi – Ljiljana Filipović, potpredsjednica Privredne komore Crne Gore; Nina Vujošević, Direktor direktorata za razvoj, Ministarstvo ekonomije Crne Gore
09:45 – 11:00 Prezentacija Francesca Prote (UNIDO Ekspert & Predavač na Ekonomskom univerzitetu u Bariju)
“Fakori koji su doveli do razvoja regiona Pulja – nekada jednog od najsiromašnijih regiona Italije” (politike razvoja na lokalnom nivou, klaster inicijative, razvoj turističke ponude kao ključnog faktori koji će vući proizvođače poljoprivrednih proizvoda, inovacije i brendiranje).
11:00 – 11:30 Diskusija (pitanja i odgovori)
11:30 – 12:30 Pauza
12:30 – 14:30 Okrugli sto – Prezentacija Francesca Prote “Pregled stanja sektora vina & maslinovog ulja regiona Pulja sa fokusom na asocijativne (sinergijske) akcije (dinamika klastera, formiranje konzorcijuma proizvođača, povećavanje vrijednosti lokalnim proizvodima kroz brendiranje i povezivanje sa turističkim sektorom)”
Okrugli sto – Grupna diskusija: “Kako lekcije naučene od regiona Pulja primijeniti na lokalnom nivou i kako uvezati turistički i agro sektor”.
15:00 Zatvaranje