- English
- Montenegro
Sektor turizma i ugostiteljstva će biti snažno podržan u prvom kvartalu 2021. godine. Ovo je najavljeno na danšnjoj sjednici Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore, u čijem radu je učestvovao ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović sa saradnicom.
Tokom sjednice je razmotrena Analiza poslovanja sektora u periodu januar – oktobar 2020, realizacija aktivnosti na odvijanju zimske turističke sezone, te implementacija trećeg paketa ekonomskih mjera podrške građanima i privredi za ublažavanje posljedica pandemije covid-19. Privrednici su na sjednici istakli izuzetno veliku važnost nacionalnog avioprevoznika za razvoj crnogorskog turizma, Turistički poslenici su urgirali da se omogući rad ugostiteljskim objektima tokom praznika, jer saopštavaju da su brojni ugovoreni aranžmani u riziku od otkazivanja zbog mjera koje je propisalo Ministarstvo zdravlja. Oni su apelovali da Vlada buduće mjere donosi u koordinaciji sa privredom, te da ih prate adekvatni mehanizmi ekonomske podrške
Odbor je inicirao osnivanje Grupacije ugostitelja jer je potrebno njihovo kontinuirano, snažno i argumentovano djelovanje prema donosiocima odluka.
Sjednicu je vodio predsjednik Odbora Ranko Jovović, uz podršku sekretarke Sanje Marković, a u radu su osim ministra Milatovića, učestvovali i potpredsjednica Privredne komore Ljiljana Filipović, direktorica Nacionalne turističke organizacije Željka Radak Kukavičić, prof. dr Gordana Đurović, Miodrag Vujović, predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije.
Odbor je iskazao veliku zahvalnost potpredsjednici Komore Ljiljani Filipović za izuzetan doprinos u radu, s obzirom na to da joj prestaje mandat zbog penzionisanja.
Dogovoreno je da će u radu budućih sjednica Odbora učestvovati državna sekretarka za turizam Ivana Đurović.
Analiza poslovanja
Predsjednik Odbora Ranko Jovović je saopštio da je 2020. najteža godina u istoriji crnogorskog turizma.
Tokom perioda januar -septembar 2020. godine, u kolektivnom i individualanom smještaju je ostvareno 83% manje dolazaka i 84% manje noćenja u odnosu na isti period prethodne godine, navodi se u Analizi poslovanja sektora. U kolektivnom smještaju je zaključno sa oktobrom ostvareno 252.953 dolazaka, 79% manje u odnosu na isti period prethodne godine, te 892.857 noćenja, što je pad od 80%. Prema podacima iz Tekućeg računa platnog bilansa Crne Gore, prihodi od turizma tokom prva tri kvartala iznosili su 121,92 miliona eura, 88% manje u odnosu na uporedni period.
Jovović je potencirao da je i prošla zimska sezona zbog izostanka snijega bila jako loša, a da situacija sa pandemijom covid-19 umanjuje atraktivnost naše destinacije. Prema njegovim riječima, interesovanje turista postoji, uprkos izuzetno ekonomski i finansijski složenoj situaciji, ali zbog opšte nesigurnosti i nedostatka bilo kakvog planiranja, veliki broj rezervacija bi se mogao realizovati u posljednji čas. Ponuda je ove zimske sezone fokusirana na domaće i tržišta regiona. Najveci uticaj na to ima epidemioloska situacija kako kod nas tako i u zemljama regiona i samim tim smanjena mogucnost za putovanja.
- Svjesni opasnosti koje nosi virus korona i da samo odgovorno ponašanje građana može dati pozitivne efekte, Odbor ocjenjuje da nove mjere Ministarstva zdravlja, donijete u susret predstojećim praznicima, ugrožavaju zimsku turističku sezonu. Privrednici smatraju da primjenu epidemioloških mjera kojima se de facto uvodi lockdown, mora pratiti adekvatna ekonomska podrška koja bi nadomjestila troškove i gubitak u poslovanju turističkih poslenika – kazao je Jovović.
On je upoznao članove Odbora da je održan sastanak u Ministarstvu zdravlja, nakon kog privrednici očekuju da će doći do ublažavanja epidemioloških mjera, kako bi im bio omogućen rad za vrijeme praznika.
On se osvrnuo na mjere pomoći privredi tokom pandemije, sa posebnim osvrtom na treći paket, koji se za sada realizuje u dijelu reprograma postojećih namjenskih kredita za turizam i ugostiteljstvo. Privrednici smatraju da treba stvoriti uslove za nesmetanu implementaciju III paketa mjera podrške turističkoj privredi, što se posebno odnosi na odobravanje kredita i subvencija kamate za likvidnost i obrtna sredstva kod IRF-a i poslovnih banaka, kao i na odobravanje subvencija kamate na reprogram turističkih kredita.
- Nadam se da će tokom naredne godine biti ostvareni rezultati koji će crnogorskom turizmu vratiti staru slavu – zaključio je Jovović.
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović zahvalio je na pozivu da učestvuje u radu sjednice Odbora.
- Privredna komora ima ljudske i tehničke kapacitete da pomogne Vladi u osmišljavanju razvojne politike – kazao je Milatović.
On je naglasio je da će treći paket mjera biti u fokusu njegovog resora tek kada dobije zeleno svijetlo Agencije za zaštitu konkurencije. Urgiraće da Agencija da mišljenje o pojedinim mjerama ovog paketa kako bi se odobrene mogle realizovati.
- Intenzivno radimo na kreiranju novog programa podrške privredi. Moja je želja da pomoć bude izdašnija nego što je bila do sada te da dođe do onih kojima je najpotrebnija – kazao je Milatović, dodajući da kreditna podrška mora doći do svih.
Jedan od predloga prema Ministarstvu finansija biće veće subvencioniranje zarada u turističkoj privredi.
- Tražimo od banaka veću i bolju podršku za privredu. To znači snažnije moratorijume i veću kreditnu podršku – rekao je ministar ističući da je to omogućeno emitovanjem obveznice od 750 miliona eura.
Govoreći o Montenegro Airlinesu, istakao je da nije riječ o identitetskom, već o čisto ekonomskom pitanju.
- Mi nijesmo ugasili Montenegro Airlines, već samo nemamo načina da mu zakonski pomognemo. Radna grupa danonoćno radi na kreiranju nove kompanije. Vjerujem da ćemo uspjeti da u kratkom roku uradimo mnogo kako bismo novu kompaniju stavili u funkciju do turističke sezone – naglasio je Milatović.
Prema riječima Toma Kneževića, Lipska pećina, ne smije se dozvoliti da propadne još jedna zimska turistička sezona, već se mora omogućiti nesmetan rad privrede. Smanjenje stope PDV-a u turizmu bila bi značajan podsticaj razvoju ovog sektora. Tražio je i povećanje budžeta Nacionalne turističke organizacije kako bi se veća sredstva usmjerila na digitalni marketing destinacije. Takođe, on ali i drugi učesnici u raspravi zatražili su da se što prije obezbijedi kreditna linija za likvidnost kako zaposleni u ovom sektoru ne bi ostajali bez posla.
Luka Bulatović, TA Explorer, smatra da je potrebno umanjiti cijenu zakupa državne imovine. Takođe, založio se sveobuhvatniju valorizaciju crnogorskih planina kako bismo bili prepoznatljiva zimska destinacija.
- Mi smo ugovorili 20 turističkih grupa za predstojeći period, ali usljed situacije sa Montenegro Airlinesom, problem je kako da te goste prevezemo. Potrebno je naći alternativu. Bojim se da ne izgubimo i ljetnju sezonu pošto smo već na putu da se to desi sa zimskom – rekao je Bulatović.
Ministar Milatović je u odgovoru istakao da je neophodno ugledati se na druge uspješne destinacije, poput Kipra koji nema nacionalnog avioprevoznika.
Profesorica dr Gordana Đurović polemisala je sa potezima Vlade koji se odnose na Montenegro Airlines.
- Montenegro Airlines je tokom 26 godina poslovanja značajno pomogao turizmu i od Crne Gore napravio brend na svjetskom nebu. Jedinstven je glas građana i privrede da je ova kompanija potrebna Crnoj Gori. Zakon o konsolidaciji MA je bio pravo rješenje za kompaniju od nacionalnog interesa. Montenegro Airlines je tu da analizira potrebe ove države i njene razvojne strategije i da ide tamo odakle možemo dovesti turiste – rekla je Đurović.
Upitala je zašto se stalo sa primjenom pomenutog Zakona, koji predviđa 155 miliona eura za konsolidaciju MA. Po njenom mišljenju, nije riječ o državnoj pomoći, već o pretvaranju potraživanja u ulog, čime se povećava udio države u vlasničkoj strukturi. Naglasila je da donošenje ovog zakona nije omelo Crnu Goru na evropskom putu, pa smo nakon toga otvorili pregovaračko poglavlje koje se tiče konkurentnosti.
Ministar Milatović nije saglasan sa profesoricom Đurović, ističući da je Agencija za zaštitu konkurencije, kao jedina mjerodavna, ocijenila da pomenuti mehanizmi predstavljaju državnu pomoć koja nije dozvoljena u ovom slučaju.
Savjetnik predsjednika Privredne komore Mitar Bajčeta saglasan je da se moraju poštovati nadležnosti, ali je i istakao evropska iskustva koja se odnose na usluge od javnog interesa, između ostalog i na podršku aviotransportu. Kao primjer toga naveo je da Francuska i Mađarska subvencioniraju određene aviolinije, te pomoć Evropske komisije Croatia Airlinesu i Italije svojoj nacionalnoj kompaniji. Riječ je, kaže, o svojevrsnoj podršci regionalnom razvoju, naglašavajući da Evropa, u smislu povlačenja sredstava državne pomoći, Crnu Goru posmatra kao jedinstvenu regiju. Takođe, posebna državna pomoć je dozvoljena u vremenu kovid krize.
Katarina Kažanegra, HG Budvanska rivijera, istakla je da Crna Gora zavisi od aviosaobraćaja. Ova hotelska grupa ugovorila je dolazak 2500 njemačkih turista našom aviokompanijom, dok operator Der Turistik kompletan promet sa Crnom Gorom bazira na letovima MA. Slična situacija je i sa francuskim tržištem sa kog se 90 odsto putnika prevozi avionima ove kompanije, ali i ruskim.
Miodrag Vujović, predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije kazao je, odgovarajući na diskusiju profesorice Đurović, da ova institucija nije cijenila usaglašenost leks specijalisa o MA sa Zakonom o kontroli državne pomoći, već sa evropskom pravnom tekovinom.’On je naglasio da je zatvaranje pregovaračkih poglavlja uslovljeno potpunim poštovanjem tekovine EU.
Predstavnik ugostitelja Nikola Buzdovan smatra da je epidemiološke mjere Ministarstva zdravlja neophodno sinhronizovati sa ekonomskom podrškom pogođenoj privredi.
- Izađite što prije sa mjerama podrške jer čitave porodice rade u našem sektoru, a mi nemamo više novca da ih zadržimo na poslu – rekao je on, dodavši da treba zadržati stopu PDV u turizmu na sedam odsto jer će to doprinijeti proširenju poreske osnovice i smanjenju sive ekonomije.
Željka Radak Kukavičić, direktorica NTO, kazala je da kontinuirano rade na digitalnom marketingu crnogorske destinacije. Ocjenjuje da je u narednom periodu izuzetno važno imati tijesnu komunikaciju sa donosiocima zdravstvenih mjera, kako bi se na vrijeme o njima obavjestila zainteresovana emitivna tržišta.
- Moramo obezbijediti avio dostupnost Crne Gore i kreirati plan kako da to ostvarimo – naglasila je Radak Kukavičić.
Miloš Popović, Skijališta Crne Gore, istakao je da razvoj planinskog turizma sa akcentom na ski centre snažno doprinosi cjelogodišnjoj destinaciji naše zemlje. On je upoznao Odbor i ministra sa realizovanim i planiranim investicionim i razvojnim projektima u turizmu sjevera.
Rajko Malović, JP za upravljanje morskim dobrom, naglasio je da su podržali 1000 privrednih subjekata umanjivši im naknade za 50 odsto. Takođe je rekao će naredne godine investirati 6,1 milion eura u kapitalne projekte.
Igor Vujošević . Nemesis doo, ponovio je zalaganje privrednika da nesmetano rade i da se porez zadrži na stopi od sedam odsto. Na istom fonu govorili su Vanja Krgović Šarović predstavnica LTO Žabljak, Gani Resulbegović, RealEstate, te Leonarda Dedić iz hotela Chedi, Luštica Bay.
Predlozi mjera podrške turističkoj privredi u 2021.godini
Ukazujući na činjenicu, da je turizam privredna grana koja ima veliki potencijal, stvara dodatne mogućnosti za povećanje zaposlenosti, rast BDP i snažno utiče na srodne privredne delatnosti, a imajući u vidu aktuelnu situaciju izazvanu pandemijom bolesti COVID-19 potrebno je preduzeti niz mjera u 2021.godini za ublažavanje negativnih posledica uzrokovanih pojavom koronavirusa i što brži nastavak privrednih aktivnosti, kao što su:
Privredna komora Crne Gore
ul. Novaka Miloševa 29/II
Podgorica 81000
Crna Gora
tel +382 20 23 05 45
fax +382 20 23 04 93
pkcg@pkcg.org
www.privrednakomora.me