Konferencija - Sistem dualnog obrazovanja kao model za unapređivanje ekonomije

13/05/2015

Privredna komora Crne Gore u saradnji sa asocijacijom Komora Evrope, Eurochambres, grupom za Privredne komore javnog prava organizuje jednodnevnu konferenciju na temu: „Sistem dualnog obrazovanja kao model za unapređivanje ekonomije”. Konferencija će se održati 15. maja 2015. godine, sa početkom u 9 sati.

Budući da se najveći broj zemalja EU, a i njih koje to nijesu susrijeće sa problemom neusklađenosti potreba privrede sa onim što nudi tržište rada, mnoge kao model prevazilaženja tog stanja prepoznaju uspostavljanje kvalitetnijih veza izmežu učenja na praksi i u školi. To je model, tzv. dualnog sistema, svojstven germanskim zemljama, koje se ni zbog ekonomske krize nijesu susrele sa pomenutim problemom.

Glavni gosti Konferencije biće Martin Vansleben, direktor Savezne njemačke komore, koja je nosilac ovog vida obrazovanja u toj zemlji, kao i gospođa Marta Šulc, zamjenik predsjednika Eurochambresa, potpredsjednica Savezne komore Austrije i poznati austrijski privrednik u oblasti turizma. Oni će predstaviti način funkcionisanja dualnog sistema u njihovim zemljama i u konstruktivnom razgovoru koji je namjera da ova Konferencija otvori, razgovaratati sa ostalim učesnicima.

Program:

9.00 Otvaranje konferencije - Velimir Mijušković, predsjednik Privredne komore Crne Gore; Vujica Lazović, potpredsjednik Vlade Crne Gore
9.30 Dualni sistem obrazovanja u Austriji – iskustva preduzetnika i uključenost Komore - Martha Schultz, zamjenica Predsjednika Eurochambresa i potpredsjednica Privredne komore Austrije
10.00 Može li se njemački dualni obrazovni sistem “izvoziti”? Lekcije naučene posredstvom aktivnosti njemačke komore širom svijeta - Martin Wansleben, predsjedavajući Radne grupe Komore javnog prava u okviru Eurochambresa i direktor Privredne komore Njemačke
10.30 Pauza
10.45 Prezentacija sistema stručnog obrazovanja u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj - Predstavnici Sektora obrazovanja u privrednim komorama
11.30 Kako unaprijediti veze između tržišta rada i sistema stručnog obrazovanja? - Predstavnici sektora za obrazovanje u komorama, privrednici, predstavnici srednjih stručnih škola i dr.
13.00 Završetak konferencije

Nike Sneakers Store | Nike Air Force 1'07 Essential blanche et or femme - Chaussures Baskets femme - Gov